D e s t e k /

Sıkça Sorulan Sorular

S.S.S

ARAÇ KULLANMAYI BİLİYORUM. DİREKSİYON DERSİ ALMAMA İHTİMALİM VAR MI?
Tüm kursiyerlerimiz akan trafikte zorunlu direksiyon eğitimlerine (B Sınıfı için 14 saat) katılmak zorundadır.

SERTİFİKAMIN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?
Sürücü sertifikaları 2 yıl geçerli olup, bu süre zarfında sürücü belgesine dönüştürmeyenlerin sertifikaları geçersiz sayılır.

DİREKSİYON EĞİTİM ALANINA NASIL GİDEBİLİRİM?
Direksiyon eğitim alanına çalışma saatinizden 35 dakika öncesinde kurs merkezimizden ücretsiz servisimiz vardır. Çalışma bitiminde servis aracımız sizi kurs merkezine geri getirecektir.

STAJYER SÜRÜCÜLÜK NEDİR?
Gençlerimizin araba kullanmaya yeni başladıkları yıllarda, kurallara uygun araç kullanma alışkanlığı kazanabilmeleri doğrultusunda geliştirilmiş, bir çok gelişmiş ülkede uygulanan bir sistemdir. Ülkemizde de Karayolları Trafik Yönetmeliği uyarınca, 01.01.2016 tarihinden itibaren ilk defa sürücü belgesi almak üzere Trafik Tescil Müdürlüklerine başvuran herkes 2 yıl süre ile stajyer sürücü olarak adlandırılır. Stajyerlik döneminizde ister şehir içi, isterseniz şehirlerarası yollarda tek başınıza araç kullanabilirsiniz ve yanınızda ehliyetli birisinin bulunması gerekmiyor.
2 Yıllık staj süresinde, 3 sefer kırmızı ışıkta geçmek, 3 sefer hız limitlerinin aşılması, 3 sefer yaya geçidinde yayaya yol vermemek, alkolü araç kullanmak veya 75 ceza puanının doldurulması durumunda sürücü belgesi iptal edilir. Sürücü belgesi iptal edilenler, psikoteknik değerlendirmeye tabii tutulduktan sonra, yeniden sürücü kursuna müracaat ederek sürücü belgesi alabilir.

PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME NEDİR?
Sürücülerde güvenli araç kullanmak için temel olarak bulunması gereken algı, dikkat, hafıza, muhakeme yeteneği, hız-mesafe tahmini gibi zihinsel özelliklerinin; tepki hızı, göz, el ayak koordinasyonu gibi psiko-motor yetenek ve beceri düzeyinin, risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol gibi tutum, davranış, alışkanlık ve kişilik özelliklerinin bilgisayar destekli test sistemleri kullanılarak ölçülebildiği" bir sistem olup, ticari araç kullanan sürücülerin bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları şarttır. 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na dayalı Karayolları Trafik Yönetmeliği Madde-79; kanunun ilgili maddelerinde tanımlanan nitelikteki trafik suçlarını işleyen sürücüler, tanımlanan usul ve esaslara uygun olarak, Psikoteknik Değerlendirme ve Psikiyatri Uzmanı Muayenesine tabi tutulurlar. Muayene sonucu durumu uygun bulunan sürücülerin sürücü belgeleri Kanunun ilgili maddesinde belirtilen sürenin sonunda iade edilir.

SRC BELGESİ NEDİR?
Karayolları Trafik Yönetmeliği uyarınca, taşımacılık faaliyeti yapan sürücülerin almak zorunda olduğu mesleki yeterlilik belgeleridir. Uluslararası yolcu taşımacılığı yapanlar SRC1; yurtiçi yolcu taşımacılığı yapanlar SRC2; Uluslararası yük taşımacılığı yapanlar SRC3; Yurtiçi yük taşımacılığı yapanlar SRC4; Tehlikeli madde taşımacılığı yapanlar SRC5 belgelerini almak zorundadır.

SÜRÜCÜ BELGEMİ NASIL YENİLEYEBİLİRİM?
Yeni tip sürücü belgesi almak, değiştirmek ve yenilemek isteyen vatandaşlar, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün surucurandevu.egm.gov.tr internet adresinden istedikleri trafik tescil birimlerinden randevu alarak, Nüfus Cüzdanı, mevcut sürücü belgesi, sürücü sağlık raporu, 2 adet fotoğraf (5x6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf), sürücü belgesi değerli kağıt bedeli (13 TL) ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) (2 TL) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz ile birlikte Trafik Tescil Şube Müdürlüklerinden sürücü belgelerini alabilirler.